خانه / اخبار اجتماعی / استفاده از مجازات جایگزین بهترین راهکار برای کاهش جمعیت زندان ها است

استفاده از مجازات جایگزین بهترین راهکار برای کاهش جمعیت زندان ها استشهرام عبدالملکی روز سه شنبه در کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان همدان افزود: پذیرش بیش از ظرفیت زندان موجب بروز معضلات فرهنگی، آموزشی و بهداشتی برای زندانیان شده است.
به گزارش ایرنا وی اظهار کرد: زندان های این استان به علت افزایش میزان ورودی زندانیان 40 درصد بیش از فضای موجود پذیرش دارند.
مسئول تحقیقات جرم شناسی اداره کل زندانهای استان همدان بیان کرد: میانگین جمعیتی خانواده زندانیان سه تا هفت نفر است یعنی با زندانی شدن سرپرست خانواده این تعداد فرزند از تحصیل، معیشت و دیگر مولفه ها محروم می شوند.
عبدالملکی با ذکر اینکه میانگین سنی زندانیان استان همدان 37 سال است اضافه کرد: این آمار گویای جوان بودن جمعیت زندان است یعنی باید امکان و ظرفیت استفاده از این قشر در دیگر بخش ها با استفاده از مجازات جایگزین حبس فراهم کرد.
وی گفت: مدرک تحصیلی 22 درصد از زندانیان بالای دیپلم است و 2 درصد از زندانیان دارای مدرک دکترا هستند و می توان از این افراد که دارای تحصیلات عالی هستند در دیگر نهادها استفاده کرد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان نیز گفت: با زندانی شدن سرپرست خانواده، اهالی خانه با 2 چالش خلاء حضور سرپرست خانواده و از دست دادن منبع درآمدی مواجه می شوند.
سعید گلستانی افزود: انجمن حمایت از زندانیان، بودجه، مددکار و نیرو کافی ندارد که بتواند همه خواسته ها و مطالبات خانواده زندانیان را عملی کند.
معاون دادگستری استان همدان با بیان اینکه با زندانی شدن سرپرست خانواده در اصل دیگر اعضای خانواده نیز زندانی می شوند اظهارکرد: اشخاصی که به خانواده زندانیان کمک می کنند در بیشتر مواقع مشکلات دیگری برای آنها ایجاد می کنند.
گلستانی گفت: برای رفع این مشکل در ماده 79 اصلاحیه قانون مجازات اسلامی مجازات های جایگزین زندان پیش بینی شده است.
وی توضیح داد: برخی از افرادی که محکوم به زندان می شوند دارای تخصص هایی نظیر معلم، راننده، پزشک و دیگر مشاغل هستند و می توان به جای زندانی کردن آنها از توانشان در دیگر نهادها بهره گرفت.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان تصریح کرد: هر زندانی روزانه یک میلیون ریال برای دولت هزینه در بر دارد و دولت توان تامین این بودجه را ندارد.
گلستانی افزود: تلاش می کنیم سالانه 10 درصد زندانیان در واحدهای دولتی مشغول به کار شوند که تاکنون این عدد عملی و محقق نشده است.
وی گفت: دستگاه های دولتی که با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند می توانند درخواست خود را برای تامین نیرو به فرماندارهای محل سکونت ارائه دهند.
وی اضافه کرد: برای عملی شدن مجازات جایگزین حبس ابتدا باید قاضی، وکلا و پذیرندگان (فرد محکوم به حبس) توجیه شوند و عملی شدن این کار منوط به موافقت زندانی است.
مجازات های جایگزین حبس عبارت از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی است که در صورت گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال، تعیین و اجرا می شود.
طبق ماده 77 این قانون، قاضی اجرای احکام می تواند با توجه به وضعیت محکوم و شرایط و آثار اجرای حکم، تشدید، تخفیف، تبدیل یا توقف موقت مجازات مورد حکم را به دادگاه صادرکننده رای پیشنهاد کند.
7526/2087
خبرنگار: علیرضا جهانگیری** انتشار: زهرا پیرنیاانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید