خانه / دسته‌بندی نشده / استاد دانشگاه مینه سوتا: اتهام زنی به برجام برای حمایت از رژیم صهیونیستی است

استاد دانشگاه مینه سوتا: اتهام زنی به برجام برای حمایت از رژیم صهیونیستی است«ویلیام اومن بیمن» رئیس بخش مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره سخنرانی نیکی هیلی در موسسه امریکن اینترپرایز گفت: همین که او یک موسسه دست راستی را که در 40 سال گذشته جز ضدیت و دشمنی با ایران کار دیگری نکرده، برای سخنرانی تبلیغاتی خود انتخاب کرد، هدف او را مشخص می کند.
این تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه مینه سوتا ادعاها و تحلیل های هیلی در این سخنرانی را بی اساس خواند و اضافه کرد: همه مجادلاتی که در دولت تازه آمریکا بر سر توافقنامه هسته ای و موضوع پایبندی ایران به آن می شنویم، بر اساس یک منطق غلط بنا شده است؛ این که چون آمریکا از یک توافق جهانی که پنج کشور دیگر هم در شکل گرفتن آن سهیم بوده اند، راضی نیست؛ پس این توافق، توافقنامه غلطی است.
بیمن توضیح داد: آمریکا این ناخرسندی را طبعا با استفاده از بهانه ها و اتهامات بی پایه و اساسی نشان می دهد و ایران را متهم می کند که به تعهدات خود پایبند نبوده و همه تمرکز تبلیغاتی خود را بر یک تعبیر تفسیر پذیر یعنی ‘روح برجام’ بنا گذاشته است که هیچ کسی به طور قطع و یقین نمی تواند بگوید که روح برجام یعنی چه و چه اقداماتی و چگونه آن را نقض می کند.
وی ادامه داد: این مساله در واقع سرپوش خوبی برای دولت جدید آمریکا فراهم کرده است تا نیت اصلی خود را که وارد آوردن فشار بر ایران در زمینه های دیگر است، پنهان نگه دارد.
استاد دانشگاه مینه سوتا اضافه کرد: بنابراین می بینیم که استدلال و شکایت عمده ای که گردانندگان دولت آمریکا مطرح می کنند، این است که ایران به آزمایش های موشکی اقدام می کند که حق مسلم و غیر قابل انکار ایران است و این اقدام در هیچ جایی از برجام ناقض توافقنامه، شناخته نشده است.
بیمن با بیان این که تنها مورد منع شده در این توافق استفاده از موشک های دوربرد با قابلیت حمل سلاح های هسته ای است، تصریح کرد: در این مورد هم هیچ سند و مدرکی دال بر این که موشک های ایران چنین قابلیتی دارند، ارائه نشده است.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از بهانه هایی که آمریکا برای توجیه اتهامات خود به کار می برد، این است که چرا ایران به دولت سوریه کمک می کند و مدعی است که این کمک کردن در واقع نقض روح برجام است.
این تحلیلگر مسایل سیاسی تاکید کرد: آمریکا با چنین بهانه ای می خواهد پیمان دفاعی میان ایران و سوریه را که در واقع سوریه در زمان جنگ های ایران و عراق با احترام به آن، تنها کشوری بود که به ایران کمک کرد، نادیده گرفته شود.
بیمن اضافه کرد: بنابراین، کمک ایران به سوریه در چنین شرایطی نمونه دیگری از پایبندی ایران به تعهدات خود در قبال سایر کشورها و جامعه بین المللی است و در چارچوب هیچ یک از قوانین و یا پیمان های بین المللی، ایران با کمک کردن به کشوری که با آن چنین توافقی را امضا کرده، قانون و پیمانی را نقض نکرده است.
وی با اشاره به موارد مطرح شده درباره حزب الله لبنان نیز توضیح داد: آمریکا عملا با نیت حمایت و جانبداری از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) کمک و حمایت ایران در مورد حزب الله لبنان را یک اقدام نادرست بین المللی می شمارد و بار دیگر با این بهانه، اتهام نقض روح برجام را تکرار می کند.
این استاد دانشگاه مینه سوتا یادآور شد: چه اسد و دولت سوریه از نظر مجامع بین المللی یک دولت خوب باشد و یا نباشد؛ کاری که ایران می کند از نظر عرف بین المللی قانون شکنی محسوب نمی شود.
بیمن ادامه داد: بنا بر این همه این بهانه جویی ها بی پایه و اساس است و کاملا واضح است که این اتهامات نسبت به ایران، عدم پایبندی به برجام و نقص داشتن این توافقنامه بین المللی، در واقع سر پوش هایی بر نیت حقیقی گردانندگان واشنگتن هستند.
وی به موضوعات مطرح شده درباره کره شمالی هم اشاره و نتیجه گیری کرد: طراحان سیاسی واشنگتن در حالی که با بهانه جویی های واهی، قصد پشت پا زدن به توافق ایران دارند، چگونه انتظار دارند با کره شمالی بر سر میز مذاکره بنشینند و این کشور را به هر گونه توافقی ترغیب کنند؟
رئیس بخش مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا اضافه کرد: بنابر این طبعا باید انتظار داشت که کره شمالی هیچ گونه اعتمادی به حرف ها و وعده های آمریکا نداشته باشد، چرا که نقض همه وعده ها را از پیش در رابطه با ایران می بیند.
بیمن با بیان این که یقین دارم ایران از ابتدا هم هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده است، گفت: لغو همه تحریم های بین المللی و بازگرداندن پول های مصادره شده یکی از شروط پذیرش توافقنامه از سوی ایران بوده است؛ اکنون کره شمالی به وضوح می بیند، آمریکا نه تنها خیال عمل کردن به تعهدات خود را ندارد، بلکه با بهانه جویی ها و زورگویی ها، خطر به هم خوردن این توافقنامه را نیز افزایش می دهد.
نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه در نشستی در اندیشکده ‘امریکن انترپرایز اینستیتیوت’ که یک اندیشکده حامی محافظه کاران آمریکایی است، به تکرار اتهامات و استدلال های همیشگی دولت ترامپ نسبت به ایران و برجام پرداخت و بدون این که راه حلی برای ادعاهای مطرح شده خود بدهد، تصمیم گیری درباره تداوم پایبندی ایران به این توافق را برعهده رئیس جمهوری آمریکا دانست و از آن اظهار بی اطلاعی کرد.
او از ابتدای روی کار آمدن به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل، به بهانه های گوناگون درباره برجام اظهار نظر کرده و اخیرا هم در سفری به وین، تلاش کرد تا آژانس بین المللی انرژی اتمی را تحت فشار قرار دهد.
با این حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی منتشر کرد که در آن پایبندی ایران به توافق هسته ای تایید شد.
شبد** اروپام-3-541 **1429**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید