خانه / اجتماعی / اجتماعی کردن سلامت باید مهم ترین هدف سند جامع سلامت باشد

اجتماعی کردن سلامت باید مهم ترین هدف سند جامع سلامت باشدبه گزارش خبرنگار ایرنا، یوسف شاه حسینی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه تخصصی سلامت که در دفتر معاونت سیاسی امنیتی استانداری برگزار شد، سند جامع سلامت را یک سند بالادستی در برنامه ششم توسعه دانست که براساس آن شاخص های همه جانبه حوزه سلامت درابعاد روانی، اجتماعی و جسمانی جامعه مورد بررسی قرار می دهد.
وی اجتماعی کردن سلامت را با مشارکت مردم و نهاد های غیر رسمی ممکن دانست و گفت: نهاد های رسمی باید از مرحله سیاست گذاری به سمت کارهای کلان تر مدیریت و هدایت راهبرد ها حرکت کنند که با توانمند سازی بخش های مردمی این امر محقق می شود.
شاه حسینی سلامت زائران اربعین به استان کرمانشاه را یکی از مباحث مهم کارگروه تخصصی سلامت برشمرد و گفت: تاکنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه سلامت استان انجام شده و دستگاه های ذیربط سلامت باید همچنان با حساسیت و جدیت در سلامت زائران تلاش کنند.
در ادامه این جلسه مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه نیز با توجه به شیوع بیماری فوق حاد پرندگان و حضور زائران اربعین به استان نسبت به کشتارگاه های غیر مجاز و حمل و نقل طیور، هشدار داد.
نادر پرور با بیان اینکه بسیاری از بیماری های از طریق حمل و نقل و تردد منتقل می شود به موکب ها و زائران توصیه کرد به هیچ وجه از کشتارگاه های غیر مجازگوشت مرغ و گوشت گوسفند تهیه نکنند.
وی در ادامه کشتارگاه های غیر مجاز را یک تهدید برای سلامت مردم دانست و گفت: متاسفانه بحث کشتارگاه های غیر مجاز یک معضل پیچیده دارای ابعاد مختلف است که اداره دامپزشکی به تنهایی نمی تواند با آن برخورد کند و نیازمند یک عزم جدی و منسجم تمام دستگاه های ذیربط است.
همچنین فرماندار کرمانشاه نیز در ادامه این جلسه گفت: مقابله با جمع آوری کشتارگاه های غیر مجاز در شهر کرمانشاه با یک تیم متحد و مسنجم در دستور کار فرمانداری و دادگستری قرار داد.
فضل الله رنجبر با بیان اینکه در هفته گذشته پنج هکتار از مزارع سبزی آلوده معدوم شد، افزود: یک و نیم هکتار سبزی آلوده دیگر برای معدوم کردن شناسایی شده و در حال انجام کارهای قانونی آن هستیم.
در جلسه کارگروه تخصصی سلامت استان کرمانشاه مصوب شد که برای حفظ سلامت مردم برای کشتارگاه های شهرستان های غرب استان یک اتاق پیش سرد لحاظ شود.
3209/3033 خبرنگار عباداله آذرگون** انتشاردهنده: علی فرزاد نویدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید